Wady i zalety parapetów z marmuru

Dla jednych synonim elegancji i ponadczasowego stylu, dla innych dość znaczący wydatek, który niekoniecznie wart jest zachodu — marmur, mimo że znany od pokoleń, wciąż budzi emocje wśród posiadaczy domów i mieszkań. Parapety z tego kamienia to bez wątpienia cała gama unikalnych korzyści. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione pewnych kwestii, o których zdecydowanie warto pamiętać. Poniżej podpowiadamy, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jednocześnie omawiając wady i zalety tego typu rozwiązań.

Jedno jest pewne popularność parapetów marmurowych wynika w dużym stopniu z renomy, którą cieszą się elementy z naturalnego kamienia — dodajmy, że w dużej mierze zasłużonej! Elementy wyposażenia z tego materiału nieodłącznie kojarzą się z pewnego rodzaju prestiżem, jednocześnie nadając wnętrzu zupełnie innego wymiaru. Klasyczny styl aranżacji nie byłby bez nich kompletny. Na przestrzeni lat — szczególnie w dobie internetu i błyskawicznego obiegu informacji — wokół ich zalet i wad narosło jednak kilka mitów. Przekonajmy się zatem, które z nich mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

Parapety marmurowe — ponadczasowa estetyka


Tym, co z pewnością interesuje najszerszą grupę konsumentów podczas wybierania parapetu do własnego domu, jest wygląd. W przypadku marmuru nie jest wcale inaczej — to jego estetyka sprawia, że cieszy się on tak dużą renomą. Sam wygląd trudno jednak rozpatrywać w kategorii wad oraz zalet. Jest to w znacznej mierze kwestia subiektywna, która zależy od własnych preferencji, gustu oraz całości wystroju wnętrza. Tak obszerna grupa klientów nie może jednak się mylić.


Na co konkretnie możemy liczyć w kontekście estetyki parapetów marmurowych? Możliwości jest tutaj wiele — kamień ten występuje w kliku odmianach o nieco odmiennym wyglądzie. Cechą charakterystyczną tego typu elementów są widoczne smugi i żyły, które odznaczają się na tle głównego koloru kamienia. Ilość i układ żył jest unikalny dla każdego egzemplarza (istnieją także warianty jednolite), podobnie jak kombinacja kolorystyczna. W kwestii barw panuje dość duża różnorodność — od odcieni mlecznych, beży oraz szarości, aż po czerwień, zieleń i czerń.


Zalety i wady parapetów marmurowych — walory użytkowe

 

Jeśli chodzi o zalety użytkowe parapetów z marmuru, ich lista jest dość imponująca. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się tutaj trwałość — przy regularnej (co wcale nie oznacza częstej, o czym za chwilę) konserwacji oraz bieżącym usuwaniu zabrudzeń, mówimy tu o perspektywie dekad bezproblemowego użytkowania. Kamień z natury wykazuje sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne, po odpowiedniej impregnacji nie musisz obawiać się niewielkich zarysowań oraz matowienia. Inną korzyścią jest także niewielka nasiąkliwość oraz mała podatność na wilgoć i zmiany temperatur, czego nie można powiedzieć o drewnie, które niestety ma tendencję do odkształcania.


Plusem są również stosunkowo niewielkie wymagania w zakresie codziennego czyszczenia. W większości przypadków wystarczy miękka szmatka oraz trochę wody, aby usunąć świeżo powstałe zabrudzenia. Pamiętaj jednak, aby robić to na bieżąco — zaschnięty brud jest znacznie trwalszy, a plamy z wina, owoców, octu czy innych kwaśnych i mocno barwiących substancji mogą po czasie wnikać w strukturę kamienia. Na bardziej wymagające zabrudzenia polecamy natomiast delikatne środki czyszczące — specjalne preparaty lub nawet zwykły płyn do naczyń.


Wady parapetów kamiennych z marmuru — na co zwrócić uwagę?

 

Decydując się na zakup marmurowego parapetu warto pamiętać o kilku dość istotnych kwestiach. Nie są to jednak wady w tradycyjnym znaczeniu tego słowa — mowa tutaj raczej o pewnych wymogach, które warto spełnić, by możliwie najdłużej cieszyć się kompletnym i nieskazitelnym kamieniem. Na pierwszym miejscu jest właściwa i regularna konserwacja —  tutaj z pomocą przychodzą dedykowane preparaty na bazie żywicy i wosku, które pozostawiają niewidoczną warstwę ochronną na powierzchni kamienia.


Nie bez znaczenia jest również sposób użytkowania — ostre narzędzia i często przesuwane przedmioty mogą zarysować lub zmatowić powierzchnię. Pewną wadą może być również nieco większa masa parapetów z marmuru, która szczególnie daje się we znaki podczas transportu i montażu.


Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej na temat elementów z naturalnego kamienia.

0
Feed

Zostaw komentarz