Pielęgnacja kamiennych blatów kuchennych

Powierzchnia, na której codziennie przygotowujesz posiłki, jest szczególnie narażona na zużycie - to nie ulega wątpliwości. Noże, plamy jedzenia, gorące patelnie czy wszechobecna wilgoć to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na Twój blat kuchenny. Choć mogłoby się wydawać, że samodzielna pielęgnacja tego elementu znajduje się daleko poza zasięgiem laika, który z profesjonalnymi zabiegami konserwacyjnymi ma niewiele wspólnego, tak naprawdę jest to dość łatwy i nieskomplikowany proces. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób możesz utrzymać pierwotny blask swoich mebli.

Blaty kuchenne - pielęgnacja, odnowienie czy wymiana?

 

Zanim zlecisz odnawianie swojego blatu kuchennego zastanów się, czy taki zabieg ma w ogóle sens. Kiedy opłaca się poświęcić własny czas i środki? W przypadku zwykłej płyty wiórowej, laminowanej lub MDF lepszym rozwiązaniem będzie wymiana. Są to materiały dość tanie, a ich renowacja i tak nie przyniesie spektakularnych efektów. Sprawa wygląda zgoła inaczej, gdy mowa o znacznie droższych i trwalszych materiałach. Prawdziwe drewno, kamień, a nawet konglomerat dużo lepiej znoszą intensywną eksploatację. Regularna pielęgnacja, w postaci usuwania zabrudzeń oraz racjonalnego użytkowania, zapobiegnie powstaniu widocznych niedoskonałości. Gdy jednak dojdzie do pęknięć, zarysowań lub wytarcia powierzchni, wtedy odnowienie jest jak najbardziej uzasadnione.

 

Kamienne blaty kuchenne - jak je pielęgnować?

 

Pielęgnacja i czyszczenie blatów kamiennych są stosunkowo proste. W większości przypadków wystarczy nam miękka szmatka - na przykład z mikrofibry - w połączeniu z delikatnym środkiem chemicznym o neutralnym odczynie pH. Dobrze sprawdzi się tutaj zwykły płyn do naczyń. Ważne, aby wszelkie zabrudzenia usuwać dość szybko, a najlepiej od razu - zaschnięty brud może stopniowo wżerać się w strukturę materiału, przez co będzie znacznie trudniejszy do usunięcia. Możesz również zaopatrzyć się w jeden z dedykowanych środków do czyszczenia tego typu powierzchni.

 

Co, jeśli po wielu latach użytkowania na Twoim blacie kamiennym pojawiła się rysa, przebarwienie lub pęknięcie? Z reguły takie niedoskonałości powstają na wierzchniej warstwie materiału - wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię, a następnie zabezpieczyć ją przy pomocy pasty polerskiej. Na większe uszkodzenia z pomocą przyjdzie Ci natomiast specjalna masa szpachlowa lub klej do kamienia.

 

Konglomerat - dlaczego warto?

 

Konglomerat, choć bez wątpienia niezwykle praktyczny i estetyczny, nieco ustępuję swoim naturalnym odpowiednikom pod względem trwałości. Jego atuty to odporność na wilgoć oraz środki chemiczne, a także zauważalnie mniejsza waga oraz oczywiście niższa cena. Jednak krojenie warzyw bez użycia deski nie jest zbyt dobrym pomysłem - blaty kuchenne z konglomeratu znacznie łatwiej zarysować. Jeśli natomiast chodzi sam proces konserwacji i renowacji, wygląda dość podobnie jak w przypadku płyt marmurowych lub granitowych.

 

Pielęgnacja kluczem do długowieczności

 

Regularna pielęgnacja blatu kuchennego - bez względu na materiał, z którego został on wykonany - pozwala na dłużej zachować jego oryginalną estetykę. Na rynku dostępna jest cała masa środków i preparatów, które pomogą Ci w konserwacji zewnętrznej warstwy impregnatu. Mówiąc krótko, pamiętając o systematycznej pielęgnacji płyty, odwlekasz konieczność jej odnawiania.

 

Jeśli szukasz możliwie najmniej wymagających rozwiązań, warto postawić na kamień. Płyty z marmuru lub granitu są nie tylko przyjazne w użytkowaniu, ale i niezwykle trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji mowa tutaj o co najmniej kilkunastu latach bezproblemowej eksploatacji.

 

Wiesz już, w jaki sposób zabrać się za konserwację swojego blatu kuchennego - bez względu na to, czy jesteś dumnym posiadaczem płyty drewnianej, czy postawiłeś na rozwiązania z kamienia. Jeśli dopiero rozglądasz się za tego typu elementami dla Twojego domu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą realizacji z marmuru oraz granitu. Koniecznie sprawdź także pozostałe artykuły na naszej stronie internetowej - znajdziesz tam jeszcze więcej cennych wskazówek i porad.

0
Feed

Zostaw komentarz