Jak pomierzyć i zamontować parapet?

Oprócz walorów estetycznych, parapet powinien również zapewniać zwiększoną funkcjonalność. Głównym zadaniem modeli zewnętrznych jest odprowadzanie wody poza obręb okna, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie będzie spływała po murze doprowadzając do niszczenia elewacji. Parapety wewnętrzne powinny natomiast zapewniać izolację, a więc umożliwiać pozostawianie ciepłego powietrza w budynku i nieprzedostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz. Aby spełniały wspomniane funkcje, powinny być odpowiednio wymierzone, dobrane, a także zamontowane.

Jak zmierzyć szerokość parapetu?

 

Szerokość parapetu to tzw. półka, czyli płaska część, która jest mierzona od zagięcia pod okno do krawędzi noska. Wymiar szerokości powinien zostać dobrany w taki sposób, aby po jego zamontowaniu nosek wystawał od 3 cm do 5 cm za elewację budynku. W przypadku wybrania zbyt wąskiego modelu możemy zafundować sobie problem w postaci ściekającej wody po murze. Oczywiście szerokość modelu wewnętrznego będzie już zależna głównie od naszych indywidualnych oczekiwań - można wybrać zarówno model standardowy, jak i zdecydowanie szerszy.

 

Jak obliczyć długość parapetu?

 

Najczęstszą metodą dobrania długości parapetu jest zmierzenie szerokości okna, do którego dobieramy poszczególny model. Boki powinny być wpuszczone w ścianę razem z częścią ramy okiennej – po otynkowaniu budynku wszystko będzie się prawidłowo licować, natomiast jeżeli budynek jest nieotynkowany, warto dodać około 3 cm do szerokości okna. Warto pamiętać, że sposób montażu będzie zależny przede wszystkim od rodzaju wybranego materiału - inaczej montowane są modele kamienne, a inaczej wykonane z blachy. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za montaż, koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykuły lub skontaktuj się z doświadczonymi fachowcami, którzy posiadają ogromną wiedzę w branży i pomogą Ci w wykonaniu wspomnianego zadania.

 

Montaż parapetu wewnętrznego

 

Model wewnętrzny nie tylko ma zadbać o odpowiednią izolację domu, ale również powinien spełniać funkcje dekoracyjną - pasować do okien oraz do ogólnej aranżacji wnętrza. Przy montażu wspomnianego modelu ogromne znaczenie ma precyzja – w końcu to właśnie on jest elementem, który będzie chronił przed ucieczką ciepła z domu. Niezwykle ważne będzie zadbanie o dobranie odpowiednich wymiarów, a następnie uszczelnienie łączenia z ościeżnicą oraz murem.

 

Jaki materiał wybrać na model wewnętrzny?

 

Do wnętrz domów najchętniej wybieranymi rozwiązaniami są modele drewniane, MDF laminowane, a także kamienne stworzone z granitu lub marmuru. Dużą popularnością cieszą się również podstawowe modele wykonane z PCV, czyli tworzywa sztucznego, które dostępne są w różnych opcjach kolorystycznych, wśród których każdy znajdzie wariant spełniający jego oczekiwania. Każdy ze wspomnianych modeli ma swoje wady i zalety, dlatego podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim kwestiami aranżacyjnymi.

 

Montaż parapetu zewnętrznego

 

Wykonując prace związane z termoizolacją budynku najczęściej decydujemy się również na montaż parapetów okiennych. O ile dobierzesz odpowiednie rozwiązanie pod kątem osadzenia okna, a także tworzonej elewacji, nie powinno sprawić to najmniejszego kłopotu. Prawidłowy montaż powinien być wykonany na ociepleniu, aby można było wybrane elementy przytwierdzić do okna. Parapet powinien zostać wpuszczony w boki muru, czyli szpalety, minimum 3 cm, natomiast modele frezowane należy wpuścić ok. 5 cm. Pod okno wybrany model wpuszczamy od 0,5 cm do 1,5 cm, natomiast na zewnątrz muru powinien on wystawać od 3 cm do 5 cm. Najczęściej montaż odbywa się na kleju białym lub piance niskoprężnej.

 

Najpopularniejsze rodzaje parapetów zewnętrznych

 

Model zewnętrzny pełni przede wszystkim funkcję ochronną, dlatego jest tak ważnym elementem elewacji budynku – zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza domu, jak również zajmuje się jej prawidłowym odprowadzeniem. Jednocześnie nie wolno zapomnieć, że jest to również ozdobny element naszego domu, dlatego warto zdecydować się na rozwiązanie, które przez lata będzie się estetycznie prezentować.

 

Zastanawiasz się, jaki materiał najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami dostępnymi na naszym blogu, w których szczegółowo analizujemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań!

0
Feed

Zostaw komentarz