Jak odnowić parapet?

Chronią Twoje ściany przed podciekającą wilgocią, zatrzymują ciepło wewnątrz budynku i zabezpieczają przed opadami - parapety pełnią wiele istotnych funkcji, o których zdarza się nam zapominać. Jednak praktyczny wymiar ich obecności to nie wszystko. Równie ważna jest tutaj estetyka, a ta z biegiem lat może ulec pogorszeniu w wyniku normalnego użytkowania, uszkodzeń mechanicznych oraz innych wydarzeń, które trudno przewidzieć. Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie odnowić zużytą powierzchnię oraz kiedy taka renowacja ma sens.

Kiedy odnowić parapet?

 

Jeśli parapet nie spełnia Twoich oczekiwań w zakresie wyglądu lub zwyczajnie przestał pełnić swoją funkcję z uwagi na uszkodzenia, sprawa jest prosta - czas na odnowienie. Jak często taka renowacja jest konieczna? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od materiału, z którego ten element jest wykonany. W przypadku modeli kamiennych - w tym marmuru, granitu, a nawet konglomeratu - trudno mówić o jakiejkolwiek renowacji. Realizacje z tej kategorii to przynajmniej 20 lat bezproblemowej eksploatacji.

 

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku parapetów drewnianych, drewnopodobnych czy PVC. Materiały te są o wiele bardziej podatne na wszelkiego typu pęknięcia, zarysowania oraz odkształcenia, które z pewnością nie należą do atrakcyjnych. Zupełnie inną kategorią są natomiast modele z lastryko, które można spotykać w nieco starszych budynkach. Co prawda, ich wytrzymałość nie pozostawia wiele do życzenia, jednak ich wygląd, delikatnie mówiąc, jest już odrobinę niedzisiejszy.

 

Jak odnowić parapet - kamień, drewno oraz lastryko

 

Jak już wspominaliśmy, odnowa parapetów kamiennych nie jest czymś, czym musisz zaprzątać sobie głowę w niedalekiej perspektywie. Jeśli jednak Twój egzemplarz w wyniku wieloletniego użytkowania stracił nieco pierwotnego blasku, w większości przypadków wystarczy dokładne czyszczenie oraz impregnacja specjalnym środkiem, który zabezpieczy mikroszczeliny. Pamiętaj jednak, by nie stosować preparatów zawierających kwasy. Są one popularnym dodatkiem do różnych środków czyszczących, jednak w kontakcie z naturalnym kamieniem mogą doprowadzić do zmatowienia powierzchni.

 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku odnawiania modeli drewnianych. Wierzchnia warstwa tego typu elementów może z czasem ulegać wytarciu - odsłonięte drewno jest natomiast podatne na odbarwienia oraz działanie wilgoci, co w konsekwencji może nawet doprowadzić do odkształceń. Co zrobić w takiej sytuacji? Pierwszy krok to dokładne zeszlifowanie starego lakieru (pomoże Ci w tym zwykła szlifierka oscylacyjna). Gdy powierzchnia zostanie dokładnie oczyszczona, nie pozostaje nic innego, jak tylko nałożyć nową warstwę lakieru, lazury lub farby wedle uznania.

 

Co w przypadku tradycyjnych parapetów z lastryko? Jeśli nie jesteś koneserem rozwiązań wnętrzarskich rodem z poprzedniej epoki, nie zdziałasz tutaj wiele. W przypadku tego typu elementów montaż dodatkowej osłony będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż odnowa powierzchni. Na rynku dostępna jest cała masa nakładek renowacyjnych - począwszy od zwykłych modeli z PVC, aż po okładzinę korkową. Pamiętaj, aby przed montażem dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Jeśli nie chcesz stosować nakładek, możesz również po prostu pomalować element dobrze kryjącą farbą.

 

Odnowić czy wymieniać - kiedy warto postawić na zakup nowego parapetu?

 

W przeciwieństwie do prawdziwego drewna, odnawianie parapetów drewnopodobnych i wiórowych nie ma tak naprawdę za dużo sensu. Realizacje tego typu są na tyle nietrwałe i tanie, że dużo lepszym posunięciem będzie tutaj po prostu wymiana na coś trwalszego.

 

Jeśli szukasz najwyższej klasy rozwiązań, które poza walorami czysto użytkowymi oferują także nietuzinkowe wrażenia estetyczne, koniecznie sprawdź naszą kolekcję parapetów kamiennych. Znajdziesz tam całą gamę propozycji - od marmuru i granitu, aż po konglomerat. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat odnawiania i konserwacji tego typu elementów, zachęcamy do sprawdzenia pozostałych wpisów, które czekają na Ciebie na naszej stronie internetowej.

0
Feed

Zostaw komentarz