Jak dbać o blaty z marmuru

Nietuzinkowy i absolutnie ponadczasowy styl to coś, do czego wielu z nas dąży w kontekście aranżacji wnętrza własnego domu — także kuchni. W przypadku pomieszczenia, w którym na co dzień przygotowujemy posiłki, ogromną rolę odgrywa przestrzeń robocza. Blat kuchenny z naturalnego kamienia w dużej mierze decyduje o funkcjonalności oraz estetyce tej części domu, dlatego warto wiedzieć jak o niego dbać, by możliwie najdłużej zachował swoje właściwości. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o pielęgnacji elementów marmurowych.

Blaty kuchenne z marmuru — dlaczego warto postawić na kamień naturalny.

 

Blaty marmurowe, podobnie jak pozostałe propozycje z naturalnego kamienia, w wyraźny sposób wyróżniają się na tle innych rozwiązań. Trwałość tego typu elementów z założenia jest dużo większa niż w przypadku powierzchni drewnopodobnych czy nawet drewnianych. Przekłada się to również na wymagania w zakresie pielęgnacji i konserwacji — po prostu nie wymagają one takich nakładów pracy i dbałości, jak wspomniane już wcześniej propozycje. Nie oznacza to jednak wcale, że kamienne powierzchnie nie wymagają uwagi.

 

Dlaczego warto dbać o blaty z marmuru? Zaniedbany kamień z upływem lat — a także w wyniku intensywnego i niewłaściwego użytkowania — może tracić swoje właściwości wizualne. Głównym zagrożeniem jest tutaj matowienie powierzchni, które nie wygląda zbyt estetycznie. Istotne jest również wychwytywanie wszelkiego rodzaju zarysowań i mikropęknięć, które w dłuższej perspektywie mogą przerodzić się w bardziej poważne uszkodzenia. Choć realizacje z tej kategorii należą do najtrwalszych na rynku, czasem zwyczajnie warto im w tym pomóc.

 

Jak dbać o marmurowe blaty kuchenne?

 

Pierwszym krokiem w procesie pielęgnacji blatów kuchennych z marmuru jest codzienne czyszczenie. Bieżące usuwanie zabrudzeń — szczególnie tych mocno barwiących o kwaśnym odczynie, jak plamy z czerwonego wina, soków czy sosów do potraw — pomaga zapobiec przebarwieniom kamienia. Plama pozostawiona na dłuższy czas zasycha, jednocześnie wnikając głębiej w strukturę materiału, co znacznie utrudnia skuteczne doczyszczenie. Jak zatem czyścić tego typu elementy? W większości przypadków wystarczy użyć wilgotnej ścierki, a w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń — delikatnych środków o neutralnym pH.

 

Równie ważna jest regularna impregnacja marmurowego blatu. W przypadku powierzchni, które są dość intensywnie użytkowane (jak choćby te w kuchni) taką impregnację warto przeprowadzać mniej więcej raz do roku. Na czym ona polega? Na rynku dostępna jest szeroka gama dedykowanych środków do kamienia naturalnego, które skutecznie zabezpieczą powierzchnię przed wnikaniem wilgoci i plam, jednocześnie wypełniając ewentualne mikrouszkodzenie niewidoczne gołym okiem.

 

Co w przypadku widocznych uszkodzeń lub wyraźnego matowienia? Takie problemy najczęściej wynikają z niewłaściwego użytkowania (o czym za chwilę), jednak nie oznaczają one wcale konieczności wymiany blatu kuchennego na nowy. Marmur, jak każdy kamień naturalny, jest podatny na polerowanie lub szlifowanie, które pozwoli usunąć wszelkie niedoskonałości oraz przywrócić pierwotny blask.

 

O czym pamiętać podczas użytkowania blatów kuchennych z marmuru?

 

Dbałość o blaty z marmuru to również codzienne nawyki. Unikaj używania noży bezpośrednio na kamieniu, a także odkładania gorących garnków i patelni. Na bieżąco usuwaj wszystkie zabrudzenia, szczególnie te kwaśne — z octu, wina czy soku. Zapobiegając tego typu sytuacjom zyskasz pewność, że powierzchnia robocza w Twojej kuchni pozostanie nieskazitelna przez znacznie dłuższy czas. W połączeniu z regularną impregnacją oraz codziennym czyszczeniem możesz liczyć na dekady bezproblemowego użytkowania!

 

Wiesz już, jak prawidłowo dbać o elementy z naturalnego kamienia. Aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji, impregnacji oraz użytkowania konkretnych rozwiązań dla domu, koniecznie sprawdź również pozostałe artykuły, które czekają na Ciebie na naszej stronie internetowej. Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym wymiarem naszej oferty, a w przypadku jakichkolwiek pytań — do kontaktu z naszymi doradcami!

0
Feed

Zostaw komentarz