Jak dbać o blaty z konglomeratu

Choć wybierając wyposażenie domu najczęściej jesteśmy przekonani o jego długowieczności, tak naprawdę to w jaki sposób korzystamy z poszczególnych elementów mieszkania decyduje o ich kondycji na przestrzeni lat. Systematyczne mycie, konserwacja oraz właściwe nawyki podczas użytkowania pozwolą Ci dłużej cieszyć się nieskazitelną powierzchnią — niezależnie od jej rodzaju. W tym artykule podpowiadamy natomiast, jak skutecznie dbać o blaty kuchenne z konglomeratu.

 

Jak dbać o konglomerat — wszystko, co musisz wiedzieć o blatach kuchennych

 

Co możemy zrobić, aby blat z konglomeratu możliwie najdłużej zachował swoje pierwotne właściwości? Pierwszym krokiem w tym przypadku jest po prostu systematyczne czyszczenie powierzchni. Usuwając bieżące zabrudzenia i plamy zapobiegasz zasychaniu i wżeraniu się zanieczyszczeń wewnątrz struktury materiału. Skutkiem tego mogą być mało estetyczne odbarwienia lub matowienie.

 

Zasada jest prosta — im dłużej plama pozostawiona jest na powierzchni, tym więcej szkód może wyrządzić. Czego używać do codziennego mycia tego typu elementów? W większości przypadków wystarczy zwykła szmatka oraz drobina wody. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie delikatnych preparatów nabłyszczających, które pozostawią cienką warstwę ochronną. Unikaj natomiast silnych środków o kwaśnym odczynie.

 

Usuwanie plam i resztek jedzenie to jedno, lecz równie istotna jest także systematyczna pielęgnacja powierzchni. Choć blaty kuchenne z konglomeratu nie są zbyt wymagające w tej kwestii, warto poświęcić nieco czasu na właściwą konserwację. Jak powinna ona przebiegać? Kluczem jest tu impregnacja z wykorzystaniem specjalnego preparatu — dzięki temu wszelkie pory oraz mikropęknięcia na powierzchni zostaną należycie zabezpieczone, co zapobiegnie powstaniu poważniejszych uszkodzeń.

 

Nie bez znaczenia jest także to, jak korzystasz z blatu kuchennego. Konglomerat, jak przystało na materiał o kamiennym rodowodzie, jest stosunkowo wytrzymały na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie jest jednak niezniszczalny, a krojenie ostrym nożem bez użycia deski bynajmniej nie jest dobrym pomysłem. Materiał ten dość szybko przejmuje ciepło, dlatego unikaj odstawiania gorących garnków i patelni bezpośrednio na powierzchnię.

 

O czym warto pamiętać, wybierając blaty kuchenne z konglomeratu?

 

Konglomerat stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy w pełni naturalnym surowcem, a wytworem technologii. Materiał ten powstaje w wyniku połączenia skruszonego kamienia (zazwyczaj granitu, marmuru lub kwarcu) oraz spoiwa — w tej roli najczęściej występuje żywica epoksydowa. Poza bazowym kamieniem, który z reguły pozyskiwany jest z recyklingu, skład mieszanki wzbogacają także inne materiały, jak choćby kawałki potłuczonego szkła czy ceramiki, co odbija się na ostatecznym wyglądzie elementu.

 

Blaty do kuchni z konglomeratu padają coraz częstszym wyborem użytkowników, a to za sprawą dość długiej listy zalet. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się ich lekkość, która ma szczególne znaczenie podczas transportu i montażu. Z uwagi na fakt, że jest to produkt przemysłowy, nie ma również mowy o żadnych łączeniach i spoinach — kształt elementu dopasowywany jest do mebli kuchennych. Pozostałe zalety to duża uniwersalność i szeroki wybór kolorów, niska nasiąkliwość oraz odpowiednio mniejsza cena.

 

Co zatem przemawia przeciwko blatom kuchennym z konglomeratu? Tak naprawdę niewiele. Głównym zagrożeniem dla tego typu powierzchni jest wspomniana już skrajnie wysoka temperatura, a także niewłaściwa pielęgnacja przy pomocy zbyt silnych preparatów. Zwróć także uwagę na ekspozycję na słońce — długotrwałe działanie promieni UV może obniżyć walory estetyczne elementu.

 

Jak dbać o blaty do kuchni z konglomeratu — czyszczenie i pielęgnacja

 

Wiesz już, w jaki sposób zabrać się za pielęgnację blatów kuchennych tego typu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kamiennych elementów wyposażenia domu — zarówno w wydaniu naturalnym, jak i przemysłowym. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy, a w przypadku jakichkolwiek pytań — skontaktuj się z nami!

0
Feed

Zostaw komentarz