Co to jest konglomerat?

Cenisz sobie naturalność i bezkompromisowość kamiennych elementów, ale blat kuchenny czy parapet z litego marmuru przekracza Twoje możliwości finansowe? Dobrym wyjściem z tej sytuacji może okazać się konglomerat - materiał wytwarzany na bazie naturalnych kamieni, który jednak różni się dość znacząco, jeśli chodzi o właściwości fizyczne i użytkowe. Poniżej dowiesz się czym właściwie jest ten materiał, jakie są jego rodzaje oraz dlaczego warto się nim zainteresować urządzając mieszkanie - przekonaj się!

Czym właściwie jest konglomerat - rodzaje i charakterystyka

 

Konglomerat - w swoim sztucznym wydaniu - to nic innego jak materiał wytwarzany w wyniku połączenia naturalnego, rozdrobnionego kamienia oraz spoiwa, najczęściej w postaci żywicy poliestrowej. Bazą dla tego produktu przemysłowego najczęściej są kawałki kwarcu lub marmuru. W skład mieszanki mogą również wchodzić dodatki, które wpływają na jego wygląd - tutaj najczęściej mamy do czynienia z drobinami szkła lub ceramiki. Efektem procesu produkcyjnego jest blok materiału, którego właściwości do złudzenia przypominają naturalny kamień.

 

Jakie rodzaje konglomeratu możemy wyróżnić? Gatunków jest kilka i zależą one przede wszystkim od typu bazy - wspomniane już marmur i kwarc, a także granit - oraz spoiwa, w tym żywicy, cementu hydraulicznego bądź innego polimeru. Sam wygląd materiału zależy również od sposobu wykończenia. Obróbka termiczna oraz fizyczna przynosi odmienne efekty wizualne, począwszy od matu i różnorodnych faktur, aż po wysoki połysk.

 

Sam wygląd materiału może przybierać różne formy - zaletą faktu, że jest to produkt przemysłowy, jest dużo większa swoboda w zakresie estetyki. Mówiąc ogólnie, konglomerat wygląda podobnie do tradycyjnego kamienia naturalnego. Jego skład i proces obróbki w dużej mierze determinują jednak finalny efekt. W praktyce masz więc do dyspozycji szeroki wybór wzorów i faktur o różnej gradacji drobin oraz układzie detali, nie wspominając nawet o palecie kolorystycznej. Liczba możliwości jest ogromna.

 

Dlaczego warto postawić na konglomerat - wszystko, co musisz wiedzieć

 

Nie ulega wątpliwości, że cechy konglomeratu - a także wynikające z nich korzyści - różnią się w zależności od wybranego rodzaju. Można jednak bez problemu wskazać całą gamę zalet, które są w mniejszym lub większym stopniu wspólne dla większości materiałów tego typu.

 

Jeśli chodzi o korzyści wynikające z fizycznych właściwości tego typu elementów, na pierwszy plan wysuwa się zauważalnie mniejsza masa - takie blaty i parapety są po prostu lżejsze niż ich naturalne odpowiedniki. Ponadto świetnie znoszą kontakt z wilgocią (nie nasiąkają), jednocześnie przyjmując temperaturę otoczenia, dzięki czemu nie są lodowate w dotyku.

 

Nie brakuje również zalet czysto użytkowych. Klienci doceniają między innymi uniwersalność materiału - tak estetyczną, jak i praktyczną. Nie bez znaczenia jest również możliwość lepszego dopasowania elementu do wymiarów pomieszczenia i mebli, dzięki czemu unikniesz niezbyt ładnych spoiw i szczelin. Materiały z tej kategorii nie są również podatne na odkształcenia, w przeciwieństwie do na przykład drewna.

 

Zastosowanie konglomeratu - szeroka gama możliwości

 

Z uwagi na swoją uniwersalność konglomeraty stosowane są w ramach wielu różnych realizacji wykończeniowych. Popularnym zastosowaniem są tutaj blaty kuchenne, czemu sprzyjają fizyczne właściwości materiału. Jednak tutaj możliwości się wcale nie kończą - elementy te są również wykorzystywane w roli obudowy dla wyposażenia łazienkowego, schodów i podestów, parapetów wewnętrznych, a nawet podłóg. Niska cena z pewnością wpływa na popularność tego rozwiązania.

 

Jak widać, konglomerat może przyjmować wiele postaci - to właśnie wszechstronność należy do jego największych zalet. Jeśli w planach masz remont lub wykończenie mieszkania, koniecznie sprawdź naszą ofertę blatów, parapetów oraz innych elementów kamiennych. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi wpisami na naszej stronie internetowej. Masz pytania? Skontaktuj się z nami po więcej informacji!

0
Feed

Zostaw komentarz